Smolany (gm. Dobre Miasto) … czy „perła” zostanie oszlifowana?

Home / Dobromiejski Sport / Smolany (gm. Dobre Miasto) … czy „perła” zostanie oszlifowana?

Świetna wiadomość … może także dla sportowców ? … park wokół Pałacu jest DOSKONAŁYM miejscem treningowo-startowym. Ach jak wspaniale byłoby dobiec/dojechać m.in. ‍♂️do Pałacu ścieżką rowerową-spacerową … chodnikiem :) ….z Dobrego Miasta do Smolajn.

tekst źródłowy: http://gwarminska.pl/strona/rewitalizacja-zabytkowego-zespolu-palacowego-w-smolajnach/

W siedzibie Archidiecezji Warmińskiej podpisano list intencyjny pomiędzy Archidiecezją,Województwem Warmińsko–Mazurskim,Samorządem Województwa Warmińsko-Mazurskiego,  Powiatem Olsztyńskim i Gminą Dobre Miasto, w sprawie współpracy w zakresie przygotowania i realizacji inwestycji mającej na celu rewitalizację zabytkowego Zespołu Pałacowego w Smolajnach z przeznaczeniem na działalność muzealną, edukacyjną i turystyczną.

-Obiektem w Smolajnach obecnie zarządza powiat olsztyński i jest on przeznaczony na działalność edukacyjną. Powiat wyszedł z inicjatywą, żeby rozpocząć działalność przygotowawczą do dalszych przeznaczeń, nie tylko samego pałacu, ale również całego obiektu z myślą o tym, żeby ten zespół pałacowy, był jak najszerzej udostępniony wszystkim chętnym. Po spotkaniach, które odbyliśmy doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie, jak zrobimy z tego miejsca szeroko rozumiany obiekt muzealny – powiedział Arcybiskup, Józef Górzyński.

Arcybiskup dodał także, że cieszy się, iż tyle podmiotów zaangażowało się w ten projekt- Bardzo się cieszę, że dochodzi do podpisania takiego listu intencyjnego, ponieważ mamy świadomość, że tak szeroko rozumiane dzieło, wymaga uczestnictwa wszystkich podmiotów, które są odpowiedzialne za organizowanie różnych działalności w naszym regionie, czyli działalności muzealnej, artystycznej, edukacyjnej i turystycznej.

Ważna informacja jest taka, że obiekt ma być przeznaczony m.in. dla dzieci, które ciężko pracują pod względem artystycznym, czy muzycznym. Zamysł jest taki, żeby dzieci w Zespole Pałacowym w Smolajnach odbywały warsztaty artystyczne, ale jednocześnie wypoczywały, czy też aktywnie spędzały czas. To jednak nie jedyne możliwe przeznaczenie tego obiektu, ponieważ tam ma powstać również muzeum biskupa Ignacego Krasickiego. Biskup urzędował w pałacu w Smolajnach i sama jego postać mogłaby przyciągnąć w to miejsce turystów z całej Polski.

Obecnie w Zespole Pałacowym znajduje się tylko szkoła, jednak, jak twierdzi starosta olsztyński, Małgorzata Chyziak, nadszedł czas, żeby ten obiekt zyskał jeszcze większe przeznaczenie- Od 2000 roku na mocy uchwały Rady Powiatu powstała Szkoła Rolnicza w Smolajnach i od tamtej pory znajduje się ona w tym zespole pałacowym. Jednak niestety z uwagi na zmniejszającą się liczbę uczniów, a także na wysokie koszty utrzymania tak dużego obiektu trzeba było się zastanowić nad czymś więcej, niż tylko prowadzeniem szkoły. Naprawdę ten obiekt ma wielką szansę na to, żeby przyciągnąć turystów.

Related Posts
Jula ŚwidowskaGłotowo szkoła